Semperova-opera8

Semperova opera

(Semperoper Dresden)

Sídlo saské státní opery a orchestru.

Semperova opera byla postavena ve stylu italské vrcholné renesance podle návrhu Gottfrieda Sempera. Během historie byla ale dvakrát zničena – v roce 1869 požárem a podruhé během bombardování Drážďan v roce 1945. Od jejího znovuotevření roku 1985 zde sídlí saská státní opera a orchestr (Sächsische Staatsoper a Staatskapelle Dresden).

Budova opery byla na tomto místě stavěna celkem třikrát. První operní dům, byl postaven v letech 1838–41 podle návrhu Gottfrieda Sempera, ale byl v roce 1869 zničen požárem. Výstavba nové opery se proběhla v letech 1871-78 pod vedením Gottfriedova syna Manfreda Sempera. Při bombardování Drážďan v únoru 1945 byla opera téměř úplně zničena. Kvůli zachování dochovalých částí pro pozdější rekonstrukci bylo v letech 1952-56 obnoveno vnější zdivo. Vlastní rekonstrukce proběhla až v roce 1977-85. Znovuotevření Semperovy opery se uskutečnilo dne 13. února 1985 uvedením opery Carla Marii von Webera “Čarostřelec”.

Semperova opera je jedním z nejkrásnějších divadel v Německu, ba dokonce i ve světě. Je to krásná novorenesanční stavba, která je vyhlášená svou akustikou. Výkony jejich špičkového uměleckého souboru se pyšní celosvětovým věhlasem. Je to domácí scéna Státního saského orchestru Drážďany, který patří k nejstarším orchestrům světa.

Opera uvedla četné množství světových premiér jako jsou například díla Richarda Wagnera Tannhäuser, Rienzi a Bludný Holanďan. Další významné jméno, které je spjato se Semperovou operou je Richard Strauss a uvedení jeho děl Růžový kavalír, Salome a další.

Semperova opera je významná také tím, jak se snaží přizpůsobit specifické podobě jednotlivých uměleckých vyjádření. Již přes dvě století jde ruku v ruce s tradicí i modernou. Vedle opery, baletu a koncertů, se podařilo začlenit čtvrtý žánr. Tím je Mladá scéna Semperovy opery, která se zaměřuje na mladé publikum.

Clock
OTEVÍRACÍ DOBA
prohlídky po–pá: 10–18 h | so 10–17 (leden–březen, 10–13) | ne, svátky 10–13 h (Besucherdienst)
Home-address
ADRESA
Theaterplatz 2, 01067, Dresden
Ticket
VSTUPNÉ
na prohlídku 10 € / 6 €, rodinná vstupenka 25 €, povolení k fotografování 3 €
Information-sign
DALŠÍ INFORMACE
Ceny vstupenek se liší podle typu představení (hrají se zde kromě oper i koncerty a baletní představení) a samozřejmě podle konkrétního místa v hledišti. Nejlevnější lístky začínají na 20€, nejdražší atakují hranici 150€ až 200€.www.semperoper.de/en/your-visit/tickets.html
Crutch
BEZBARIÉROVOST
přístup vhodný pro postižené ve všech prostorách, WC pro postižené
Web
OFICIÁLNÍ WEB
www.semperoper.de

Sdílejte na:

Napiště co hledáte, vyberte si z doporučených výsledků,
případně stiskněte klávesu Enter pro zobrazení všech výsledků.