589. Drážďanský Striezelmarkt

Dresdner-striezelmarkt-2012-72418_1920

Akce začíná: 29. 11. 2023 v 16:00
Akce končí: 24. 12. 2023 v 14:00

Oblíbený vánoční trh Striezelmarkt (29.11 – 24.12 2023) na náměstí Altmarkt se letos koná již po 589. Jeho tradice sahá až do doby saského kurfiřta Fridricha II, který povolil jednodenní masový trh, aby si obyvatelé mohli vybrat vánoční pečínku na nadcházející svátky. K původně masovému trhu brzy přibyl i nákup svátečního pečiva neboli Striezel- což je předchůdce vánoční štoly. Podle něho se později trh i pojmenoval. Do Drážďan se tak začali sjíždět řemeslníci a drobní prodejci z celého okolí. Lidé tu začali prodávat perníky, krajky, řezbářské a soustružené zboží nebo modrotisk. Trh se tak vyvíjel a zvětšoval až do dnešní podoby, ve které neodmyslitelně patří k vánoční atmosféře v Drážďanech.

     Začátek Striezelmarktu oznámí bohoslužba s hudebním doprovodem Dresden Kreuzchor v kostele Kreuzkirche. Hned poté se roztočí stupňovitá pyramida z Krušných hor, která je vysoká 14,62 metrů a je od roku 1999 zapsaná v Guinessově knize rekordů.

Můžete se těšit na varhanní koncerty, dětské pěvecké soutěže koled a speciální akce, jako je například dlouhá noc. V tento den je trh otevřen až do 23:00 a je doprovázen hrou světel a vystoupením magických bytostí. Vrcholem celých vánočních trhů je Štolová slavnost, plánovaná na den před 2. adventem. Několikatunovou štolu nese průvod, který putuje od Rezidenčního zámku, kolem kostela Frauenkirche až na vánoční trh Striezelmarkt. Tam je kolem poledne štola slavnostně nakrájena a rozprodávána návštěvníkům.

Typickým nápojem je bezpochyby svařák, který si můžete zakoupit v keramickém hrníčku vyráběným speciálně pro Striezelmarket. Hrníček si můžete odnést domů jako suvenýr a vzpomínku na vánoční Drážďany. Každý rok se sem sjíždí lidé z celého světa, aby si zde vychutnali unikátní vánoční atmosféru.

Tyto informace se vztahují k loňskému roku. Program pro rok 2023 se s největší pravděpodobností nebude lišit. Přesný program upřesníme během následujícího měsíce.

Ticket
VSTUPNÉ

zdarma

Home-address
ADRESA

Dresden Altmarkt

Sdílejte na:

Napiště co hledáte, vyberte si z doporučených výsledků,
případně stiskněte klávesu Enter pro zobrazení všech výsledků.