Bezhotovostní platby v Německu: platební karta »ec Karte«

Bezhotovostní platby v Německu: platební karta »ec Karte«

Na většině míst v Německu zaplatíte bez problémů klasickými VISA či MasterCard.
Pokud často využíváte možnost bezhotovostní platby kartou, zažili jste už možná situaci, kdy Vám v některém z německých obchodů či restaurací českou platební kartu nevzali, přestože jinde funguje bez problémů. Důvodem je, že v Německu funguje vedle dalších platebních standardů platební systém »electronic cash« a někteří obchodníci akceptují jen tento typ karet (tzv. ec Karte nebo girocard), které ovšem české banky nevydávají.

ec-Karte / girocard

V Německu je používán platební systém »electronic cash«, což je systém umožňující provedení bezhotovostní platby kartou vydanou některou z německých bank či spořitelen (tzv. Sparkasse). Jedná se přitom o striktně debetní systém. Platbu či výběr z bankomatu je tak možno uskutečnit jen do výše částky, která je na účtu, ke kterému byla karta vydána. Autorizace transakcí probíhá buď zadáním PIN kódu nebo podpisem držitele karty. Na německý trh byl systém electronic cash zaveden v roce 1991 a v současné je do něj odhadem zapojeno zhruba 90 milionů karet. Podle údajů společnosti Deutsche Kreditwirtschaft se v roce 2013 uskutečnilo 2 539 milionů electronic cash transakcí s celkovým obratem 140 miliard euro. Největší výhodou tohoto systému pro obchodníky je jistota provedení platby po úspěšné autorizaci karty. Navíc jsou transakce tímto typem karet zatíženy pro obchodníky menšími poplatky, než platba např. VISA či MasterCard. Pro majitele karet jsou transakce po Německu bezplatné, dle podmínek finančních institucí je někdy vybírán poplatek za výběr z bankomatu.
Platební standard electronic cash zajišťuje bezpečnou platbu debetní kartou. Tato ec Karte (v poslední době se přešlo k označování girocard) je vydávána jako hybridní společně s Maestro (Mastercard). Platební terminály electronic cash pak tyto karty rozpoznají jako ec, v ostatních terminálech či mimo území Německa jsou pak karty rozpoznány jako Maestro. Může se tedy stát, že v Německu někdo před Vámi platí zdánlivě Maestro kartou a Vaši MasterCard pokladní zamítne - důvodem je, že zákazník před Vámi ve skutečnosti platil ec kartou, která má na sobě i logo Maestro.

Napiště co hledáte, vyberte si z doporučených výsledků,
případně stiskněte klávesu Enter pro zobrazení všech výsledků.