Tip na jednodenní výlet po Drážďanech

Pokud jste v Drážďanech ještě nebyli, nebo se jen chystáte na opětovnou návštěvu a přemýšlíte, co byste určitě měli vidět, jste na správném místě.

Německé Drážďany mají hodně co nabídnout. Jsou krásné, plné akcí, a navíc jsou velmi atraktivní svou dostupností. Z Prahy se sem dostanete jen za hodinu a půl po ústecké dálnici D8. Jak ale stihnout za jeden den to nejlepší z Drážďan?

Inspirujte se naší trasou, při které stihnete nasát atmosféru barokních památek i prozkoumat pár obchodů. Drážďany mají totiž jednu výhodu – podobně jako v Praze, máte nejznámější památky a nákupní galerie v pěší vzdálenosti v centru města.

Začínáme na hlaváku

Naše trasa začíná na hlavním nádraží Hauptbanhof. Nádraží je celkem přehledné a pokud přijedete do Drážďan hromadnou dopravou, pravděpodobně skončíte přesně tady. Pokud jste přijeli autem, přidejte se k naší trase podle místa vašeho parkování. (viz info parkování v Drážďanech). Až se na nádraží trochu zorientujete, uvidíte na jedné straně autobusové zastávky. Tak tam neeee. :) Je potřeba projít na druhou stranu za tramvajové koleje, kde začíná známá pěší zóna Prager Strasse. To je váš směr.

TIP: Momentálně procházíte místem plným nákupních center. Dopolední nakupování je určitě příjemnější, a proto vám ho doporučujeme. Navíc znáte to… málo lidí, kratší fronty, méně stresu. Pokud ale nemáte v blízkosti auto, zvažte, jestli se chcete tahat s taškami celou okružní cestu.

Pěší zónou k náměstí Altmarkt

Po pěší zóně Prager Strasse pokračujte až na náměstí Altmarkt. Cesta trvá přibližně 15-20 min vycházkovou chůzí. Přejdete dva přechody, jedny tramvajové koleje a jste tam. Náměstí Altmarkt je často dost živé. Bývají tu trhy podle ročního období, z čehož nejznámější a největší je vánoční trh Striezelmarkt. Za povšimnutí stojí i kostel Kreuzkirche, který se nachází v rohu náměstí. K tomu se později vrátíte a budete si ho moci prohlédnout zblízka. Pokračujte přes silnici kolem Kulturního paláce a dojdete do středu města.

Zwinger a jeho zákoutí

Před vámi se každou chvílí objeví Rezidenční zámek. Můžete se zdržet na prohlídku. Uvnitř naleznete historickou klenbu, kabinet mincí nebo třeba Tureckou komoru.

Před zámkem odbočte do leva, kde míjíte hotel Taschenberg Palais. Přejděte přes silnici a ocitnete se u zdí Zwingeru. Po levé straně budete mít hlavní vchod, vy však pokračujte zkratkou. Vystoupejte po schodech, které jsou přímo před vámi. Nyní jste na vyhlídkové terase, kde je vskutku krásný výhled. Až budete chtít pokračovat, najděte schody, které jsou ukryty v kavárně nad vchodem s hodinami. Možná vás v letních měsících překvapí zahrada obsypaná citrusy. Je to na památku toho, že Zwinger býval původně zámeckou oranžérií. Zahradu opusťte nejlépe průchodem vpravo, kde projdete okolo vstupu do známé Obrazárny Staří mistři. Tam najdete věhlasné sbírky, jako je například Sixtinská madona od Raffaela.

Z náměstí Theaterplatz na Brühlsche Terrasse

Právě byste se měli nacházet na náměstí Theaterplatz. Tady je to krásná podívaná. Nalevo uvidíte Semperovu operu, napravo katolickou katedrálu Hofkirche a vedle Rezidenční zámek se 100 metrů vysokou věží Hausmannsturm. Uprostřed náměstí stojí socha krále Jana. Až si vše prohlédnete, projděte přes náměstí Theaterplatz, kolem katedrály, až na další náměstí Schlossplatz. Vyběhněte schody nahoru, kde se vám naskytne pohled na Labe. Právě jste na Brühlsche Terrasse. Na druhém břehu uvidíte dvě velké budovy, vlevo ministerstvo kultury a vpravo Státní úřad. Projděte se po promenádě kolem vysoké školy umění a Lipsiusbau až do parku k Albertinu. Za ním uvidíte netradiční novou židovskou synagogu.

A teď zpět ke kostelu Frauenkirche

Teď se prosím kousek vraťte po Brühlsche Terrase až ke schodům do uličky Münzgasse. Před vámi se právě do výšky vzpíná kostel Frauenkirche na náměstí Neumarkt. Během 2. světové války byl kostel zničen, avšak po sjednocení znovu opraven. Historii zaznamenávají staré černé cihly oproti novým světlým. Ty postupně také ztmavnou.

Kolem obrazu Fürstenzug přes zámeckou jízdárnu

Z náměstí pokračujte doprava, okolo dopravního muzea, až k nástěnnému obrazu Fürstenzug. Tento obraz zachycuje knížecí průvod panovníků z rodu Wettinů. Je dlouhý 101 metrů a je tvořen míšeňskými porcelánovými kachlíky. Můžete se vydat podél něho až dorazíte na náměstí Schlossplatz, nebo přes nádvoří zámecké jízdárny Stallhof.  Na konci odbočte doleva k průchodu a vydejte se zpět na náměstí Altmarkt.

A jde se na nákupy!

Jistě jste si už všimli velkého vstupu do nákupní pasáže Altmarkt-Galerie na rohu náměstí. Vnitřkem můžete projít až k ulici Prager Strasse. Hned naproti uvidíte šestipodlažní obchodní dům Karstadt. Pro velké cestovatele je hned vedle připraven nakupovací ráj Globetrotter. Napravo už na vás mrká další nákupní pasáž Centrum Galerie s proslulým PRIMARKEM. My pro vás máme jiný tip než PRIMARK, a to outlet TK MAX. Tam se dají sehnat zajímavé věci za rozumné ceny a najdete ho cestou k nádraží po pravé straně za kebabem.

Varianta pro aktivní výletáře

Pokud vám zbyl ještě nějaký čas a energie, nebo vás nákupy moc neberou, vydejte se z náměstí Theaterplatz po mostě Augustusbrücke. Dostanete se tak na druhou stranu Labe, kde je socha Zlatého jezdce, Japonský palác a potom o kousek dál čtvrť Neustadt. Ta určitě stojí také za návštěvu. Po cestě okolo Labe najdete dva krásné parky Staudengarten a Rosengarten. Nejkrásnější výhled na Drážďanské panorama je po cestě zpátky z mostu Carolabrücke. A když vydržíte až do západu slunce, tak to teprve stojí za to!

Pokračujeme příště

Na jeden den už je toho více než dost, a to rozhodně nejsme u konce. V okolí Drážďan naleznete zámek Moritzburg, kde se natáčela popelka. Dále pak například zámek Pillnitz, Weesenstein nebo pevnost Königstein v Saském Švýcarsku. Něco si necháme zase na příště, abyste se měli na co těšit.

Dejte nám vědět, jak se vám výlet povedl.

 

Sdílejte na:

Napiště co hledáte, vyberte si z doporučených výsledků,
případně stiskněte klávesu Enter pro zobrazení všech výsledků.